Drzewko Pomarańczowe - Citrus Sinensis

Drzewko Pomarańczowe - Citrus Sinensis

Drzewko pomarańczowe - Citrus Sinensis

Pomarańcza słodka określana również pomarańczą chińską (z uwagi na prawdopodobne pochodzenie) to roślina wieloletnia z rodziny rutowatych. Prawdopodobnie pomarańcza słodka powstała z krzyżówki pomarańczy gorzkiej z którymś z owoców cytrusowych.  Owoc z dalekiego wschodu tak upodobali sobie europejczycy, iż zakładane były całoroczne oranżerie - ogrody zimowe w których to możliwa stawała się uprawa owoców.

Aktualnie plantacje pomarańczy znajdziemy nad całym basenem środziemnomorskim, Afryce jak i w wielu państwach całego świata: Brazylii, Australii, Stanów Zjednoczonych czy Chin. Uprawiana w ponad 100 krajach na całym świecie jest najpopularniejszym drzewem owocowym.

Drzewko pomarańczy to niewysoka, wiecznie zielona roślina osiągająca średnio 5-6 metrów wysokości.  Jest to roślina szybko rosnąca, już w drugim roku zawiązuje pierwsze owoce.

W okresie wegetacji drzewko pomarańczy wymaga systematycznego stosowania nawozów, podlewanie w miarę przeschnięcia podłoża. Roślina preferuje stanowisko z półcieniem ewentualnie słoneczne. Choć poradzi sobie z chwilowymi spadami temperatur poniżej 0, radzimy odpowiednio wcześnie roślinę przenieść w chłodne miejsce do zimowania a w przypadku pozostania w gruncie odpowiednie zabezpieczenie przez mrozami.

Odporność na mróz: Nie