Trachycarpus Fortunei - Szorstkowiec Fortunego

Trachycarpus Fortunei - Szorstkowiec Fortunego

Trachycarpus Fortunei - mrozoodporna palma

Najpopularniejsza mrozoodporna palma pokryta gęstym włóknem z nasady liści, mogąca wytrzymać spadki temperatur sięgające -18 stopni celcjusza jak i duże upały.
Szorstkowiec Fortunego to palma która najlepiej radzi sobie na zewnątrz, wkopana w grunt poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu jak i półcieniu.

Mało wymagająca roślina jaką jest Trahycarpus Fortunei może być również trzymana w donicy, wtedy jednak dużo szybciej zabezpieczyć musimy palmę
kablem grzewczym i odpowiednią izolacją lub schować roślinę w słoneczne pomieszczenie o dodatniej temperaturze nie przekraczającej 15 stopni.

W okresie spoczynku palmę podlewamy rzadko. Palma dobrze toleruje pokrywę śnieżną, w sprzedaży dostępna jest również półkarłowata odmiana zwana Wagnerianus różniąca się niższym wzrostem oraz mniejszymi i sztywniejszymi liścmi.
Palma dorasta do 13 metrów wysokości, średnica pnia zazwyczaj nie przekracza 35 cm.

Jedena z najbardziej mrozoodpornych i popularnych palm w Polsce  wśród obecnie sprzedawanych. Pochodzi z Indii, Chin Tajlandii, Nepalu oraz Japonii.
W naturalnych warunkach rośnie w Himalajach na wysokości około 2000m n.p.m. gdzie śnieg, mróz i wiatr są tam normalnością dnia codziennego.

Oryginalna nazwa to CHAMAEROPS EXCELSA. Nazwa TRACHYCARPUS  FORTUNEY upamiętnia Roberta Fortune’a, który przywiózł tę roślin z Chin do Europy.
Trachycarpus Fortunei udało się zaaklimatyzować już w krajach północnej i zachodniej Europy, takich jak: Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Belgia i Norwegia, w zachodniej Kanadzie i w Tasmanii. Bardzo dobrze znosi klimat Polski szczególnie zachodniej pólnocnej i środkowej części kraju gdzie temperatury zimą nie przekraczają – 15 stopni. Palma ta jest mało wymagająca i łatwa w utrzymaniu w ogrodzie.
Ta drzewiasta i wiecznie zielona palma osiąga w swoim naturalnym środowisku wysokość do 16 metrów.

Zalecenia


Roślina do ogrodu: na okres zimy zalecane jest zastosowanie okrycia (włóknina  zabudowa )
Podlewanie: umiarkowane
Wytrzymałość na mróz: 18 stopni
Stanowisko: słońce/pół cień  
Ziemia: ph 5,5-6
Wysokość rośliny dorosłej:  ok. 12-13 metrów
Odporność na mróz: do -18°C