Sadzenie palmy w ogrodzie

Sadzenie palmy w ogrodzie

Jak posadzić palmę w ogrodzie

Przed posadzeniem wymarzonych palm w ogrodzie

Przed posadzeniem palm w ogrodzie wybrać powinniśmy odpowiednie miejsce. Znacząca większość palm znakomicie radzi sobie w pełnym słońcu oraz półcieniu. Przy palmach o efektownych liściach zwrócić powinniśmy uwagę na możliwie osłonięty teren, chociaż nie jest to wymogiem a bardziej decyduje o późniejszych względach wizualnych. Z uwagi na system korzeniowy palm który nie jest inwazyjny jak u naszych rodzimych gatunków drzew ( korzenie palm wydłużają się i jedynie dzielą, nie grubieją i nie powodują rozsadzania elementów infrastruktury) palmy możemy wysadzać nawet bardzo blisko budynków pamiętając jednak o tym, iż korona palmy przy najpopularniejszych gatunkach w sprzedaż ma promień od 1,5 do nawet 4 metrów i właśnie na ten aspekt miejsca warto zwrócić uwagę.

Warunki glebowe

Chociaż większość poradników jak i doświadczenie wskazuje nam, że powinniśmy dla naszej palmy zrobić możliwie wiele aby ziemia była dobrze przepuszczalna a korzenie nie stały w wodzie należy podchodzić do tego zagadnienia z głową. Wykopywanie dużo większych i głębszych otworów oprócz włożonej pracy nie zawsze może dać nam zamierzony cel. Oczywistym jest, iż korzenie palm nie powinny stać w wodzie - jednak stosowaniie wielu cm warst keramzytu czy włókna kokosowego nie zawsze jest potrzebne. Zobaczyć możemy również często że ziemia w której palma rosła to najczęściej twarda zbita masa złożona w dużej częsci z demonizowanej gliny. Dodatkowo pamiętać należy że ziemia sklepow najczęściej jest lekka i z czasem powoduje też że palma osiądzie. Jeśli zatem nasza ziemia w ogrodzie nie składa się tylko z gliny i piasku, śmiało możemy dopasować rozmiar otworu do donicy w której palma przyjechała i ewentualnie dodać wartstwę 10-15 cm drenażu. Stworzenie dużego "lekkiego" obszaru sprawić może również, iż woda której w pierwszym roku żałować nie będziemy spływać i stać może w żyźniejszej glebie. Jako dodatek dodać można trochę nawozu organicznego.
Jak dopasować wielkość otworu do palmy

Jest kilka sprawdzonych i prostych metod aby rozmiar otworu dopasować do wielkości donicy. Jednym z nich jest ściągnięcie jej z bryły korzeniowej i wkładanie podczas kopania. Uzyskamy tym sposobem otwór z pewnością pasujący do naszej palmy. Proponujemy jednka wykopanie kilku cm więcej z uwagi na to, iż dużo łatwiej później palmę "podwyższyć" poprzez dosypywanie bokami ziemi niż robić sobie problemy z ponownym jej wyciąganiem które w przypadku dużych palm jest w jakimś stopniu utrudnione.W przypadku kiedy nie możemy liczyć na pomoc innych osób, możemy donicę obalić obok wykopu i ostryż nożykiem technicznym ostrożnie usunąć donicę poprzez jej nacinanie. Ułatwi nam to proces uwolnienia bryły korzeniowej i zapewni bezpieczne wsunięcie rośliny w wykopany otwór.Samą dziurę warto również spryskać wodą zarówno przed jak i po włożeniu palmy do otworu. Należ pamiętać że pierwsze tygodnie są kluczowe, w większości palm codziennie powinniśmy podlewać rośliny aby przyspieszyć proces ukorzeniania.